"Landscapes" Art Exhibition 2020 – Painting & Other Media

The Painting & Other Media Category is considered to be any art where a pigment was applied to a two-dimensional surface, such as canvas, paper, or panel. The painting category is also comprised of the following media: acrylic, collage, drawing, encaustic, graphite, mosaics, oils, pastels, pen & ink, pencil and watercolors etc. applied on canvas, canvas board, paper or any other flat surface.

All winning entries will now be featured on the Light Space & Time website for the month of October 2020 and thereafter, the artworks and links to the artist’s websites will remain online in the Light Space & Time Archives.

Congratulations to our artists who made our 10th Annual “Landscapes” Art Exhibition so successful this month. At any time, we invite our winners and other interested visitors to link their websites to the Gallery’s Archive section for further ongoing promotion.

The Light Space & Time Online Art Gallery will have digital “Landscapes” Award Certificates, Event Postcard and Press Releases sent to the winning artists within the next week or so. Thank you to all of the artists who participated and for being a part of the gallery.

Below are the top winning artists in the Painting & Other Media Category. In addition, the Image Galleries below also includes the Special Merit (SM) and Special Recognition (SR) Artists in this category as well.  To return to the “Landscapes” Home Page click here.

1st Place – Chuka Ibe - “Sunset in Karaye” – Email      

2nd Place – Stephen Edwards - “Forgotten Holiday” – www.stephen-edwards-artist.com    

3rd Place – Laurie Snow Hein - “Ozello Trail” – www.laurieheinartist.com       

4th Place – Kolbjørn Håseth - “The Ridge” – www.khz.no           

5th Place – Marina Smelik - “Spring Sunny Day” – www.marinasmelik.com           

6th Place – Marie-Jeanne Fawer - “Paysage du Léman” – www.mjfawer.ch       

7th Place – R. Gregory Summers - “From Within” – www.rgregorysummers.com         

8th Place – Jacqueline Tribble - “Northwest Sunrise” – www.jacquelinetribble.com   

9th Place – Sharon Eng - “Ready to Harvest” – www.sharon-eng.pixels.com     

10th Place – Jon Bøe Paulsen - “Into the Green” – www.artrenewal.org/Artist/Index/7440 

Hon. Mention - Vinoda Revannasiddaiah - “Serenity” – Email    

Hon. Mention – Sheree Chang-chien - “Early Morning” – Email          

Hon. Mention - Murray William Cole Ince - “Track at Le Manoir de Gurson” – www.murrayince.com           

Hon. Mention – Sage Hastriter - “Treasure Island” – www.sagehastriter.com          

Hon. Mention - Susan Robinson - “Open Spaces” – Email     

 

Top 15 Artists

Special Merit

Special Recognition

 

Feedspot white Top 50 YouTube Channels
Feedspot White Top 100 Art Blogs
Artists Down Under 250
Artwork-Archive-Logo-700
Artists-Title-Their-Art
Katie-Brennerman-article-700
previous arrow
next arrow

Join our Mailing List

Subscribe
Light Space & Time Online Art Gallery 
A division of Fusion Art, LLC
© 2022 ALL RIGHTS RESERVED
2nd Monthly Competition Button
2nd Monthly Competition Button
Main Monthly Competition Button
2nd Monthly Exhibition Slide
3rd Monthly Exhibition Button
Main Monthly Exhibition Button
Monthly Solo Exhibition Slide
Artist Showcase Slide
Artist Testimonials Slide
previous arrow
next arrow